+90 0541 302 30 86 

+90 0542 310 38 67 

Arama

SIVA

 

 

Sıva Nedir?

Yapılar'da duvar yüzeylerini düzgünleştirmek için kullanılan kum, kireç, çimento gibi malzemelerin karışımı ile oluşturulan yarı akışkan bir üründür.

Sıva harcı iki gruba ayrılır

 • Kaba Sıva harcı
 • İnce Sıva harcı

Kaba sıva harcı: 0-2 mm doğal kum ile bağlayıcılar, su ile birlikte karıştırılarak elde edilirler. Kaba sıva, iki tabaka halinde yapılır. Birinci tabaka, duvar yüzeyine harcın kolay yapışması için çimento oranı yüksek, kalınlığı yapılan 20-25mm civarında olandır. İç duvarlarda, kireç harcı veya takviyeli harç kullanılır. Dış duvarlarda ise genellikle takviyeli harç kullanılır. Bu harçlarda, çimento miktarı değişkenlik gösterebilir, bu değişkenlik hava koşullarına ve rutubete bağlıdır.

İnce Sıva Harcı: 0-1 mm ince doğal kum ve piyasada mil ismiyle tanımlanan kum ile ve bağlayıcının, su ile karıştırılmasıyla yapılır. İç sıva, aynı zamanda kaba sıvadan meydana gelen boşlukları doldurmak ve yüzeyi perdahlamak için yapılır. Genellikle kireç veya takviyeli harç kullanılır. Kalınlığı en fazla 10 mm’dir.

Perlitli Sıva Alçısı Nedir?

Tuğla, beton, brüt beton, gazbeton, bimsblok vb. malzemeler üzerine doğrudan uygulanabilen torbalanmış alçı bazlı hazır sıvadır. Kaba - İnce sıva ayrımını ortadan kaldırır. Uzun kullanım süresi rahat ve firesiz uygulamaya olanak sağlar. Donma süresi boyunca uygulandığı yüzeylerde akma ve yığılma yapmaz. Yüksek dayanım, yüzey sertliği ve yapışma özelliğine sahiptir. Nefes alan bir malzeme olduğundan, nem oranını dengeleyerek sağlıklı bir ortam oluşturur. Yanmaz biz malzemedir. Bünyesindeki sudan dolayı yangın geciktirici özelliğe sahiptir.

Perlitli Sıva Alçısı Uygulama

 • Uygulamaya başlamadan önce, yüzeydeki toz ve tutunmayı önleyici maddeler temizlenmelidir.
 • Temiz bir kaba su konulur. , su seviyesini 1 cm geçinceye kadar sepelenir. Birkaç  beklenir, daha sonra harç uygulama için hamur kıvamına gelinceye kadar,  topaklar kalmayacak şekilde karıştırılır. Karıştırma sonrası harç kullanıma hazırdır. Kap içerisindeki harç yaklaşık 1 saat süresince kullanılabilir.
 • Uygulama mastar, sıva malası ve çelik ıspatula ile yapılır. İzler, harç sertleşmeye başladıktan sonratıraşlanır.

Sıva uygulama durumunda, ano çekmek de kullanılan yöntemlerdendir. Ano; bir duvarda boylu boyunca şerit şeklinde sıvanın uygulanmasıdır ve sıva uygulamasının düzgün yapılabilmesi için uygulanır. Duvar yüksekliği kadar ip hizasında ano uygulaması yapılır. Duvar boyunca 2 metre aralıkla anolar tekrarlanabilir. Daha sonra anoların arası kara sıvayla doldurulacaktır. Sonrasında uzun bir mastarın uçları anolara dayanarak boylu boyunca fazlalık harçlar sıyırılarak alınacaktır. Yere dökülen harçlar alınıp harç kovasında karıştırılarak tekrar kullanılabilir.

   

 • Tel      :

  +90 0541 302 30 86

  +90 0542 310 38 67

   
 • E-Mail :

  seyitogluinsaat06@gmail.com


 • Adres  :  İvedik Osb. Mah. 1363. Cadde   No: 12 Yenimahalle/Ankara
               
Harİta
© 2017 - 2019 Tüm hakları saklıdır