+90 0541 302 30 86 

+90 0542 310 38 67 

Arama

SERAMİK

Seramik Nedir?

Seramik bir veya birden fazla metalin, metal olmayan element ile birleşmesi ve sinterlenmesi sonucu oluşan inorganik bileşik.

Seramik Üretimi

Genellikle kayaların dış etkiler altında parçalanması ile oluşan kil, kaolen ve benzeri maddelerin yüksek sıcaklıkta pişirilmesi ile meydana gelirler. Bu açıdan halk arasında pişmiş toprak esaslı malzeme olarak bilinir.

Örnek: Cam, Tuğla, Kiremit, Taş, Beton, Çimento, Aşındırıcı tozlar porselen ve refrakter malzemeler bu gruba girer.

Kil belirli bir üretim sürecini geçirdikten sonra; sert ve deforma olmayan, bazı özel etkenler dışında hiçbir dış etkiden kolayca etkilenmeyen bir malzeme haline gelir. Seramil malzeme yöntemiyle kullanılan çamur (masse) bünyesine uygun bir pişirme ile, seramik malzemeye istenilen niteliği kazandırma imkanı vardır.

Seramik bileşikleri ve yapısı

Bileşiminde değişik türde silikatlar, alüminatlar ve bir miktar metal oksitler ile alkali ve toprak alkali bileşikler bulunan bir malzemedir. Seramik grubuna oksitler, nitritler, boridler, karbitler, silikatlar ve sülfidler girmektedir.Bazı seramiklerde iyonsal, kısmen kovalent bağ bulunabilir. Bazıları amorf, bazıları da kristal yapılıdırlar. Çok sert ve gevrektirler. Erime sıcaklıkları yüksek (silis 1750 °C'de alüminat 2050 °C'de erir), ısı ve elektriksel yönden yalıtkandırlar. Silise %6 alüminat katılırsa erime sıcaklığı 1550 °C'ye düşer. Demiroksit ve alkali bileşikler erime sıcaklığını daha da azaltarak 900 °C'ye kadar düşürebilir.

Seramik Döşeme Kaplaması

Seramik kaplamalar kilin pişirilmesiyle elde edilen en eski yapı malzemesidir. Fabrikada üretim yapılır. Seramikler, değişik geometrik şekilli ve boyutlu, istenilen renkte yapılırlar. Seramik kaplamalar, genellikle ıslak, aşınan ve dekoratif yerlerde kullanılır. Beton ve betonarme döşemelerin üzerine 2-3 cm çimento harcı veya özel kimyasal bağlayıcı döşenir. Piyasada firma isimleriyle tanınırlar. Kullanım alanları bina içinde ıslak hacimler, küçük havuzlar, sağlığa uygun özellik istenen yerlerdir.

Karo Seramikler

işmiş toprak döşeme karolarının hamurları ince taneli killerden yapılır. İri taneler varsa oda öğütülür ince hale getirilir. Eğer kil taneleri olması gerekenden iri olursa, karo yüzeyinde, şekillendirme sırasında bozukluklara yol açacaktır. Karo seramikler daha çok mutfak, hol, antre, koridor gibi yerlerde kullanılırlar. Buna döşeme seramiği de denir.

Karo seramikler genellikle 20x20cm boyutunda olmak üzere üretilirler. Kalınlıkları 10-15 mm arasında değişir. Pişmiş toprak hamurundan preslenmek veya filaj yöntemi ile şekillendirmek suretiyle elde edilirler. Harca aderansını arttırmak amacıyla karoların alt yüzeyleri girintili çıkıntılı, yivli veya diğer aderans arttırıcı biçimlerde üretilir. Uygulamaları sırasında karolar arasında 2-3 mm genişlikte derzler bırakılması ve daha sonra derzlerin derz doğusu ile doldurulur.Pişmiş toprak karoların uygulanmasından sonra cilalanmaları yapılabilir.

   

 • Tel      :

  +90 0541 302 30 86

  +90 0542 310 38 67

   
 • E-Mail :

  seyitogluinsaat06@gmail.com


 • Adres  :  İvedik Osb. Mah. 1363. Cadde   No: 12 Yenimahalle/Ankara
               
Harİta
© 2017 - 2019 Tüm hakları saklıdır